İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Maltepe’ye 20 Dönümlük Sosyal Tesis

19 Ekim 2012 Cuma, 01:27
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Maltepe’ye 20 Dönümlük Sosyal Tesis

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve İdealtepespor Tesisleri olarak kullanılan 6 bin 92 metre karelik alanın Kulüp tarafından bir şahsa kiraya verilmesi ve bu şahsında almış olduğu yetki belgesiyle İBB ile arasında kira sözleşmesi yapmasının ardından başlayan olaya son nokta İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kondu. Yaşanan bu olaya müdahale eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi almış olduğu meclis kararı ile sosyal tesisi olması kararı çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu tarafından görüşülen bu dosyaya, aralarında Maltepe Belediye Başkan yardımcısı Nimet Karabulut’unda  bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin dosyaya red oyu vermesini değerlendiren Ak Parti Maltepe İlçe Başkanı Kamil Barkır, ” Ak  Partili üyelerin  müdahalesi sonucu durdurulan inşaatın bulunduğu yerin meclis kararı ile sosyal tesis olmasına karar verildi. Alınan bu karara Maltepe Belediye Başkan yardımcısı Nimet Karabulut ve diğer Cumhuriyet Halk Partili üyeler red vermiştir. Maltepe’nin hatta Anadolu yakasının en büyük sosyal tesilerinin yapılması için atılan bu adıma red veren komisyon üyelerini anlamak mümkün değil” dedi.

Ecrimisil Bin 250 lira üçücü
şahsa kira 48 bin lira
Komisyonda Cumhuriyet Halk Partisi’nden üç meclis üyesi olduğunu ve bunlardan biri olan Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcılarından Av. Nimet Karabulut’nda bulunduğu üyelerin bu alanın sosyal tesis olarak halka açılmasına karşı çıktığını ifade eden İlçe Başkanı Barkır, “Bu tavır resmen orası sosyal tesis olmasın, rantiyecilerin elinde kalsın anlamına gelir. Bizler istiyoruz ki bu alan halka açık sosyal tesis olsun. İBB  Hukuk Komisyonu’na teklif yazdırdık, hemde İBB Meclisi’ne konuyu getirdik. Ancak CHP’li Meclis üyeleri bu projeye karşı çıktılar. Bu karşı çıkmayla dediler ki burası mevcut haliyle rantiyecilerin elinde kalsın. 1,250 TL Ecrimisil ödesinler ama 48 binlira kiraya versinler. Buradan Başkan Yardımcısı Nimet Karabulut’a soruyorum  ‘Sİz Maltepe halkına armağan edilen böyle bir tesise neden karşı çıkıyorsunuz? Birileri 1,250 tl ödesin de 200-300 bin lira fazla para mı kazansınlar.’ İBB’ ye 1,250 Tl olan bu ecrimisili on yıllardır ödemeyerek kullanılan bu yapı burada devam ediyor.Ve hiç ecrimisil ödenmemiş.İdealtepespor Kulübü’nün 600 bin liranın üzerinde ecrimisil  borcu var” dedi.
20 Dönüm halka açılıyor
İBB tarafından sosyal tesise dönüştürülmesine karar verilen alanın çevresinde bulunan ve içerisinde Wonderland’ın da bulunduğu yaklaşık 20 dönüm alanın halka açılacağını belirten Ak Parti Maltepe ilçe başkanı Kamil Barkır,”20 dönümlük bir alan mevcut. Bu alan Maltepe halkının faydalanabileceği sosyal tesis olacak. Bu alan Anadolu Yakası’nın en büyük ve en nitelikli Sosyal Tesisleri olacak” dedi.

Anadolu Yakası’na hitap edecek
Anadolu Yakası’nda geniş kapsamlı bir sosyal tesise ihtiyaç olduğunu düşündüklerini belirten Barkır, “Bu alana Maltepe halkı ve çevre ilçelerde ki vatandaşların yararlanacağı bir kompleks yapılacak. İBB Bürokratlarıyla ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ile görüşüp, o alanda ki İBB’ye ait gayrimenkullerin üzerine Tesis yapılması için karar aldık. Şuanda projesi hazırlanıyor. İçerisinde havuzların, eğlence merkezlerinin ve gezi alanlarının da bulunduğu geniş bir kompleks olacak” dedi.

Sosyal Tesisler devredilemeyecek
BELTUR ve KİPTAŞ’a 5 Yıl süreyle tahsis edilen alan üçünçü şahıslara devredilemeyecek. Bu kararın alınmasında ki nedenin ticari olarak görülüp rant şaibesinin ortala atılmaması için olduğunu belirten Barkır, ” Sadece İBB tarafından işletilmek kaydıyla buraya Anadolu Yakası’nın en nitelikli  Sosyal Tesis yapılacak.Ancak devredilmesi ve kiraya verilemeyecek. Böylelikle rant şaibesinin önüne geçilmiş olacak” dedi.

Sosyal tesis olarak planlanan alanda kimsenin hakkı hukuku olmadığını ifade eden ilçe başkanı Kamil Barkır, “İBB’nin işletmeciliğinde Maltepe halkının kullanımına açacağız. Burada Florya’da ki örnek Sosyal Tesis ölçeklerinde bir yer yapılması için Meclis kararını aldık. Gereken tahsislerde yapıldı. Bu yerlerin boşaltılmasıyla ilgili Emlak Daire Başkanlığı tarafından, Zabıta Daire Başkanlığı’na gerekli resmi yazışmalar yapıldı. İçerisinde bulunan işgalcilerin derhal boşaltılarak buranın sosyal tesis olarak  Maltepe halkına armağan edilmesi konusunda gerekli yazışmalar yapıldı” diyerek yakında sahilde tahliyelerin başlayacağı sinyalini verdi.

Maltepe Belediyesi’nin  halk için yapılan herşeyin karşısında olduğunu belirten ilçe başkanı Kamil Barkır,”Maltepe Sahil Yolunda yapılan gazeteniz Haberde İmza’nın sürekli olarak gündeme getirdiği Anroşman sahasında yapılan güzelliği de baltalamak amacıyla sürekli olarak mahkemeye vermişlerdir” dedi.

Maltepe’de Tarihin en büyük yolsuzluğu yaşanıyor
Bir süredir özellikle sahil yolu üzerinde yapılan kaçak yapılar ile ilgili çalışmaları olduğunu ve bu çalışmalarda Maltepe tarihinin en büyük yolsuzluğunun yapıldığını belirten Barkır, ” Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyelerinin tespiti de bu yöndedir. Yaşanan bu yolsuzlukların kendilerine bulaşmaması için komisyon kurdular.Meclis üyelerinin kendi aralarında Maltepe Belediyesi’nde ki yolsuzlukları araştırma Komisyonu  bu güne kadar ne sonuca gitmiştir. Bu komisyonun tespit etmiş olduğu yolsuzlukları, imar rantlarını, kaçak yapılaşmadan elde edilen rantları ve rüşvetleri kamuoyu ile paylaşmalarını özellikle rica ediyorum. Burada kamuoyuna karşı büyük sorumlulukları var” dedi.

6 Yorum

 1. vatandaş

  19 Ekim 2012 at 11:04

  Sn.MALTEPE A.K.P İlçe Başkanı başka hiç bir şey düşünmiyerek kafasını İDEALTEPE SPOR Kulübünün tesislerine takarak nereye varmak istiyor anlamış değilim.Dünyada Ülkelerin çok önem verdiği SPORA bukadar karşı anlayışın topluma nasıl hizmeti olabilir.tabi kendisinin Maltepeli olmaması ve ısmarlama olarak İlçemize gelmesinden de anlaşılaçağı üzere Maltepe de bulunan spor kulüpleri diğer sivil toplum örgütlerine karşı bir husumeti var.halbuki şunu bilmeli bu koltuklar kimseye kalmamıştır.sonrasında da zarar verdiği bütün sporcular beyfendinin hakkında bol bol bildiklerini söylerler.

 2. MEHMET

  19 Ekim 2012 at 14:16

  BU ALANIN SOSYAL TESİS OLMASI MALTEPE İÇİN BÜYÜK KAZANÇ OLUR .YAPANLAR DA BUNDAN ÖVÜNÇ DUYMADA HAKLI OLURLAR .

 3. şahinbey

  19 Ekim 2012 at 20:39

  ah ulan ah bu tesis chplilerin elinde kalsa ne peşkeş ne rant olayı vardı ne zamanki ibb burayı almaya kalktı rant peşkeş diye bağırmaya başladılar nimet karabulut tabi karşı çıkar onlar elit tabaka olmayı düşlerler hep

 4. sebahaddin şengönül

  22 Ekim 2012 at 10:30

  Ak parti teşkilatına, maltepe halkı için büyük bir kazanım olacak ibb sosyal tesisleri için yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ederim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz